Add this Easy $500-$1,000+ a Month Profit Center

Posted by

S3 Members Private Content

I added this profit center to my business a few years back, but over the last few months we’ve really perfected it… it went from bringing in a few hundred dollars per month to more than double that in less than 30 days. It’s literally one of the easiest ways I know to add at least $500 (profit) a month to your business.

Here’s what I did:

I am now offering clients an “add-on” for each session.

What they do is literally “add on” $1-4 per session on their invoice to include a protein bar and a water.

They actually have 3 options for add-ons.

1. Protein bar for only $2 or $3 per bar depending on the type

2. Water bottle for only $1

3. Water and protein bar for only $3/$4 add-on for each session

(if you did not read my post on how to use the water add-on for your bootcamps, etc. please do so at this link:

http://www.smartstudiosystems.com/fitness-business-tools/an-easy-way-to-bring-in-extra-money-every-month/

What this means is that when you have a client resign for their new package (I do not recommend upselling when they are first signing up or it will look like you are nickel and diming them…) offer them the option of adding on a water bottle and/or protein bar so that they don’t have to remember to bring money or a water bottle for each session.

Market it as a convenience.

People pay are HAPPY to pay for conveniences in life.

All they have to do from now on is walk in to your studio or outdoor bootcamp and grab a bottle of water from the refrigerator/cooler and then grab a protein bar on the way out (or before if desired).

Heck, you could even bring an in-home client one each session (or sell them a box like we do!)

Basically the idea came to me after looking at what our 2 top selling nutritional supplements were.

Hands down it was bottles of water and protein/energy bars!

I think we’d all agree that whole foods and protein shakes are much cleaner alternatives to protein bars, but we do have to be realistic. Many of our clients are busy, can’t cook, or just want something fast to eat on the go.

This is when good quality protein bars make a big difference.

At my studio we offer these types of protein/energy bars:

Greens Plus bars for $3
(3 types: Chocolate energy, 22 Days bars, and Organic Superfoods bar)

Power Crunch bars for $2

(3 flavors: Peanut Butter, Peanut Butter Chocolate Fudge, and Vanilla)

Clients absolutely love them and the Greens bars are cold processed and are vegan based with no artificial sweeteners, while the Power Crunch bars have only 5 grams of sugar and are whey protein based – no casein or milk fillers.

Since we get the Green’s bars for about $2 a bar ($24 a box), we charge $3 and we get the Power Crunch bars for $1 ($12 a box) a bar so we charge $2 to our clients.

The companies we order from offer free shipping and no tax for orders placed online so it’s a pretty good deal.

Here are the supplement companies I often order from (they’ll save you a bundle of money every month if you’ve been buying yours in the store):

>>> VitaCost.com

>>> Netrition.com

>>> VitaminShoppe.com

>>> DrugStore.com

>>> WholeSaleSupplementStore.com

I also buy my krill oil and multi-vitamins that I sell at the studio from Prograde:

>>> Prograde.com


(If you’re not already using one of these websites to save money when buying supplements then this post alone will probably save you $500-$1000 a year on your own personal supplements – if you’re anything like me and buy about $100 a month in personal supplies…)

So here’s how the math adds up quickly:

If you have 50 clients training on average 2x a week and just 25% of them (2.5 out of 10) take you up on the add-on offer of $3 per session, then that means you’ll be making $300 a month.

How easy was that!

50 clients x .25 x 8 sessions/month x $3 = $300

If they choose the $4 option well then you’re making $400 a month in extra cash.

And if 50% of your clients take you up on the add-on offer then you’ll be making $700-$800 extra per month!

…And if you have 100 clients at 50% usage you’ll now be up to $1,400-$1,600 a month!

I could do math like this all day!

Of course, you’ll have to subtract $1-2 per sale depending on the initial cost, but you’re still making a ton of profit since buying a case of 28 water bottles cost about $2.99. That means each water bottle on cost about 9 cents…

I have cases delivered every week from Poland Springs and I’m sure there’s a local water delivery service in your town as well.

You can safely assume you’ll be making 50-66% profit with each sale and the sale was already prepaid for and there’s no extra work involved.

It’s like raising your rates $2-3 per session (profit) without phrasing it that way!

I truly hope you implement this “sure-fire profit increaser” in your business since it’s a win-win for both you and your clients!

Comments

Comment on this Content

  • We also offer our clients the ability to buy a box of bars if they choose to. There is no discount and since they come in boxes of 12 bars we offer them at $24 and $36 per box.

  • Just as an aside, my team of CPTs in the studio each buy 1-3 bars per week and another 1-3 bottles of water each, which results in another 20-30 additional sales per week or 80-120 per month… it’s all about convenience.